Vysoké Tatry!

Příroda je jeden z nejcennějších darů, který nás obklopuje. Selský rozum mi napovídá, že bychom se o ni měli starat a ne ji jen využívat. Výlet do Vysokých Tater mě posunul zase o krok dál a já se budu snažit omezovat své občasné zlozvyky. Viděli jsme nádherné hory, dechberoucí údolí, ale také zdevastované lesy. V roce 2004 tady nastala větrná apokalypsa a dodnes je vidět, že se z ní příroda nevzpamatovala. Husté lesy, jak si je pamatoval Filip z mládí, jsou pryč. Proti přírodním katastrofám je člověk bezmocný, chránit blízké okolí je ale v našich silách. Proč? “Protože za poslední tři desetiletí ze vzduchu zmizely dvě třetiny létavého hmyzu. Protože od roku 1970 do roku 2012 jsme globálně přišli o 58% všech obratlovců,” píše Jakub Hlaváč ve svém článku Návod na záchramu země.

Poslední dobou se dostávám do zvláštních situací. Třeba jako na vysokohorské chatě v Tatrách. Objednávám pití a dopředu hlásím, že mám vlastní brčko, personál se mi tak trochu posmívá. Tedy hodím situaci taky do vtipu a věřím, že jednou to bude úplně normální. Vím, že to je prkotina, že jedním brčkem nespasím svět, ale tak nějak mi něco říká, že každá maličkost se počítá.

Věřím, že se dožiju toho, že si jako lidé začneme zase přírody vážit a ne z ní jen těžit. Věřím, že budu chodit do obchodů, kde bio jablko nebude označeno, ale že naopak “normální” jablko bude ocejchováno: “jsem chemicky ošetřeno, jen na vlastní nebezpečí.”

Věřím, že nebudu vídat auta s jedním pasažérem při ranní špičce a doufám, že jako lidé budeme míň plýtvat a vytvářet méně odpadu. Věřím, že to je vše o zvyku a že jsme schopni změnit své návyky nebo se o to aspoň pokusit. Věřím ve spoustu věcí, které bychom mohli začít dělat lépe. A snad v té sladké budoucnosti již nikdy neuvidím čerstvě vylíhnutá kuřátka zavřená v mini akvárku pro rybičky coby velikonoční dekoraci.

Odměnou nám bude krásná příroda, kterou my jako lidé prostě potřebujeme. Dodává nám sílu, radost a zdraví..

Pojďme si říct, že každý den uděláme něco pro sebe, pro rodinu a pro planetu.. A začít můžeme hned zítra, v pondělí je totiž Den země! ????????

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *