15 inspirativních příběhů za 1 den!

Poslední dobou jsem se dostala do totální euforie, kolik máme v Čechách kreativních a inspirativních lidí! Kolik se jich rozhodlo dělat práci, která je baví, naplňuje a dává jim smysl! Ano, tento příspěvek bude vysoce pozitivní, nečekejte, že budu naříkat. 🙂

Je sobota 13. června vcházím do divadla Reduta v Brně. Hned u vchodu probíhá profesionální akreditace a pak následuje výborná snídaně! 🙂 Začíná konference Tedx Brno 2015. Sál je úplně vyprodaný, průměrný věk kolem 32 let, paráda! 🙂 Kdo netuší, co je Ted?

IMG_20150612_190852

Letošním tématem je „Cesta“jelikož jsem se před dvěma měsíci vrátila z „Cesty za poznáním“ po jihovýchodní Asii, tak jsem tušila, že to se mnou bude rezonovat. 🙂

Dopolední blok odstartoval Martin Kratochvíl – hudebník, cestovatel, horolezec, podnikatel, kameraman a režisér. Poté vstoupila na pódium krásná Marie Stará, která vyprávěla velmi silný emotivní příběh. Každý nemáme úplně stejné startovní podmínky. V osmi letech ji zemřela maminka, musela tedy velmi rychle dospět. Jedenáct let pracovala na montážní lince, opravovala auta a nakonec i prodávala. Jednoho dne se rozhodla, že bude šťastná, potkala osudového muže a rozhodla se dělat práci, co jí bude dávat smysl. Našla v sobě odvahu udělat ve svém životě velkou změnu. Z vlastní zkušenosti vím, že na něco takového potřebujete opravdu hodně síly. Dobrá zpráva je ta, že se to většinou vyplatí. Marie založila módní značku Rodná Hroudakombinuje moderní střihy s tradičními folklórními prvky z Čech a Moravy. Její přednáška neměla chybu a to hovořila takto na veřejnosti poprvé, velký respekt!

IMG_20150613_160614

Barbora Stará – Rodná Hrouda a Barbora Vojtová – Ashoka 🙂

Atmosféru v sále rozproudil fyzický básník Petr Váša – to se musí zažít, slovy to nejde popsat. Prostě úžasný zážitek! Hana Šindlerová vyprávěla svůj životní příběh, jak založila první Marmeládovnu v Praze a jak je důležité umět se odrazit ode dna… Následoval Josef Kordík – římskokatolický kněz a jeho přednáška na téma: „Poznáte pravdu, pravda vás osvobodí.“

Jediným zahraničním hostem byl Jason Manion, který si říká architekt zkušeností, jeho motto: „Cesta čím těžší, tím lepší.“ Vyprávěl o natáčení příběhů inspirativních lidí pro Roadtrip Nation, což je moc zajímavý projekt, který funguje v USA již více než 15 let. Snaží se motivovat mladé lidi na jejich cestě za vysněným povoláním.

Dalším řečníkem byl Břetislav Svozil – ředitel základní školy v Deblíně. Moc bych si přála, kdybych chodila v dětství k takovému osvícenému učiteli…Podnikl několik cest na Sibiř, které mu otevřely oči. Díky tomu si uvědomil, že je čas se zastavit, nebo alespoň se to začít učit. Dost se mi také líbila myšlenka, že je dobré opustit zažité představy a tvořit nové, které vás překračují.

Pro mě úplným zjevením byla Beata Bocek, která zpívá a hraje svoji tvorbu! Příběh opět stejný! Odešla z práce, která ji nemotivovala, chvíli bydlela v garáži, pak odjela cestovat na Nový Zéland a teď bydlí v Liazce na kopci u Vsetína a dělá to, co miluje! Slušný „háelpéčko“, jak by řekla jedna moje kamarádka – hluboký lidský příběh! 🙂

Barbora Zuchová – lékařka zdravotnické záchranné služby. Měla jednu z nejpraktičtějších přednášek – o tom, jak můžete někomu jednoduše zachránit život. Ladislav Kabelka se věnoval tématu hospicové paliativní péči.

Známá investorka z pořadu České televize Den D – Margareta Křížová byla milá, lidská, vtipná – celkově krásná žena! Osobně se mi dotkly tyto její myšlenky: „I špatné věci jsou dar.“ „Pokud kolem sebe nemáte lidi, kteří vám řeknou pravdu, tak je to blbý.“A dost mě zaujal termín toxičtí lidé – sofistikovaně zlí – nakopávají nás k další cestě!

Martin Pavliš – „Nevěřte nikomu natož mně.“ Jak je důležité cestovat, seznamovat se s lidmi a zajímat se o jejich názory. Je třeba se kolem sebe rozhlížet!

Vystoupení amatérského divadelního souboru ÚstaF, bylo představení čiré lidské radosti, neuvěřitelná síla! Na pódiu bylo asi dvacet lidí, kterým se jiskřilo v očích až mi naskakovala husí kůže.

Jiří Kůs a jeho povídání o Třetí průmyslové revoluci. Zaujala mě myšlenka na ekologicky šetrný svět v budoucnosti! Šimon Pánek zakončil celý den přednáškou na téma: „Kdo vlastně jsme?“

Na závěr jsem si konečně prohlídla mapu sociálních inovátorů od Ashoky. To je teprve síla! Doporučuju. 🙂

askoha

Barbora Vojtová – Ashoka, Tomáš Řemínek – ředitel Nadace Karla Janečka.

Více takových akcí! Velké díky organizátorům! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *