Slovinsko – ideální místo pro život?

Dostala jsem k narozeninám od mého muže pytlíček. Puzzle. Když jsem zapasovala poslední dílek a zkompletovala tím celý obraz, musela jsem ještě rozluštit, co znamenají jednotlivé číslice. Podařilo se! Večeře v Hiša Franko – 48. nejlepší restauraci na světě podle The World’s best 50 restaurants, která je také známá z pořadu Chef’s Table. Příběh tohoto podniku je neuvěřitelně zajímavý a dost mě baví. Tedy hlavně příběh šéfkuchařky Any Roš… Prostě ne vždy musíte žít život, který vám někdo nalinkuje, nemusíte studovat, co si přejí vaši rodiče, protože pokud máte pro něco vášeň a talent, tak se k tomu stejně dostanete, tak jako Ana… Stačí jedno setkání a život se vám změní – tedy pokud máte odvahu..

A teď jsme tady a čeká nás 11 chodů od nejlepší šefkuchařky světa pro rok 2017, od ženy, která měla být původně diplomatkou! U vchodu nás vítá její manžel Valter, který si nás pamatuje z minulého roku, když jsme navštívili jeho bistro/pivní bar v Kobaridu – Hiša Polonka. Minulý rok jsme totiž ve Slovinsku strávili část naší svatební cesty…

Restauraci Hiša Franko sleduju na sociálních sítích už poměrně dlouho a najednou jsme tady. Pořád tomu nemůžu uvěřit. Začíná ohňostroj chutí a vjemů! Každý chod je pečlivě představen a napárován s vybraným slovinským vínem. Všechny mé smysly jsou ve střehu! Krásný servis, vůně a různorodé chutě. Švestka a pět různých konzistencí, fermentovaný fík, dýně a lesní plody, pstruh duhový a mnoho dalších delikates.. Nemá to chybu – snad jen, že se blíží jedenáctý chod a tedy konec degustace…Krásný zážitek, věřím, že se sem brzy vrátíme…

Vesnička Kobarid je blízko Triglavského národního parku, proto jsme náš výlet spojili s návštěvou Tolminského korita a samozřejmě jsme nevynechali řeku Soču – smaragdovou krásku.. A druhý den jsme vystoupali na horu Matajur do výšky 1641 m.n.m. Byli jsme doslova jednou nohou v Itálii a druhou ve Slovinsku. Počasí nám přálo a viditelnost byla nádherná..

A co mě baví na Slovinsku?

Z Lublaně jste za dvě hodiny v nádherných horách a zároveň i za dvě hodiny u moře. Ideální země pro život. Chcete si zalyžovat? Tak šup do hor! Chcete se vykoupat v moři a dát si dobrou rybu? Tak hurá na jih do Piranu. Shodli jsme se s Filipem, že jsou dvě místa v Evropě, kde bychom si dovedli představit žít, kdyby bylo “nejhůř” – Lublaň a Lisabon.

Slovinsko má pro nás dva velký rozměr.. Před rokem jsme zde prožili krásný svatební obřad, který byl jen pro nás dva a svědkem nám bylo pouhé šumění moře. Na pláži Strunjan jsme si řekli svatební slib. Tohle místo navždy zůstane v našich srdcích.

A Piran? Romantické městečko, které nám učarovalo. Procházíme se úzkými uličkami a jen tak bloumáme a užíváme si klidu. Je tady neskutečně příjemná atmosféra. Nikdo nikam nespěchá.. Život je rázem o něco pomalejší. Je nám tady dobře. Někdy je dobré odpojit se od každodenního shonu a prostě vypnout mozek..

Ono vám totiž vůbec nic neuteče – jediné, co by vám mohlo utéct je život sám…Tak já jdu zase bloudit historickými uličkami.. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *